Bio André VOC 2018
A dark garnet-red wine with aromas of stone fruit, blueberries, and plum jam.
The palate is full and harmonious, with higher acidity and ripe tannins that, thanks to oak ageing, feel smooth and well-rounded. The finish reveals notes of blackberry, blueberry, and plum jam, adding depth and character.
Serve with beef, game, roasted dishes, or aged cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 28,6 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 30/18 |
| Ev. č. jakosti | 20KH-1/5 |
| Kategorie vín | VOC |
| Kyseliny | 6,0 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2018 |
| Trať | Kraví Hora |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,3 g/l |










