Organic André Claret 2023
A wine with delicate pink hues and an aroma of dried fruit and white-fleshed peach, complemented by a subtle spicy note.
The palate is full and fresh, with notes of gooseberry and peach. Overall, the wine is juicy, light, and very easy to drink.
What is a claret?
Claret is a wine made from red grapes pressed like white wine. The grapes are pressed immediately after harvest without extended skin contact, resulting in a pale colour with subtle pink reflections, freshness, and light fruitiness.
Ideal with light dishes, salads, fish, poultry, or as a refreshing aperitif.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 11,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 18,2 g/l |
| Cukernatost | polosuché |
| Číslo šarže | 06/23 |
| Ev. č. jakosti | 90O1-24/42 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 6,4 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2023 |
| Trať | Kraví Hora |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 14,6 g/l |










