Organic Blaufränkisch VOC 2018
A ruby-coloured wine with subtle violet reflections and an expressive aroma, where notes of blackberry, plum preserve, and green tea intertwine, complemented by a delicate grassy nuance.
The palate is spicy and firm, with pronounced acidity and tannins that give the wine structure and energy. The finish reveals notes of black cherry, blackberry, cherry bark, and a subtle hint of dark chocolate.
Ideal with beef, game, grilled dishes, or more robust cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 27,0 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 18/18V |
| Ev. č. jakosti | 20MH1/9 |
| Kategorie vín | VOC |
| Kyseliny | 6,0 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2018 |
| Trať | Terasy |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,1 g/l |










