Organic Cabernet Sauvignon 2021
A dark garnet-coloured wine with a subtle bluish hue and a rich aroma of blackcurrant, dark cherry, blackberry, and mulberry, complemented by notes of tobacco and oak.
The palate is full, spicy, and structured, with fine tannins and a long, intense finish. The finish reveals notes of blackcurrant, tobacco, and dark chocolate. Thanks to extended maceration and oak ageing, the wine gains depth, power, and a complex character.
Ideal with steaks, beef, game, grilled dishes, or aged cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 13,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 33,2 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 09/21 |
| Ev. č. jakosti | 83J1-25/54 |
| Kategorie vín | výběr z hroznů |
| Kyseliny | 5,4 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2021 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,4 g/l |










