Organic Chardonnay 2024
A wine with a yellow-green hue and a creamy aroma, where notes of pineapple blend with subtle vanilla.
The palate is full and harmonious, with lively acidity and a touch of residual sugar that adds roundness and approachability. Thanks to its balance, the wine feels very pleasant and versatile.
Ideal with roasted chicken, fish, creamy sauces, pasta, or delicate cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 21,3 g/l |
| Cukernatost | polosuché |
| Číslo šarže | 09/24 |
| Ev. č. jakosti | 65L1-25/25 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 6,2 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2024 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 8,7 g/l |










