Organic Chardonnay, Pinot Blanc 2020
A wine with a pale golden hue and an intense, full aroma dominated by notes of baked pear, quince, and mango, complemented by hints of dried pineapple and acacia honey.
The palate is clean, full, and long-lasting, gently spicy, with elegant acidity that maintains balance. It feels deliciously creamy and smooth, with pleasing depth.
Ideal with roasted chicken, pork, creamy sauces, pasta, or more mature cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 13,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 22,1 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 09/20 |
| Ev. č. jakosti | 77J1-21/29 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 5,1 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2020 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,3 g/l |










