Organic Chardonnay, Pinot Blanc 2022
A wine with a golden-yellow colour and an intoxicating, creamy aroma where citrus notes intertwine with delicate hints of vanilla.
The palate is full, balanced, and gently spicy, with notes of stewed pear and a subtle touch of sweet tannins. Half of the wine was aged in oak barrels, adding depth, structure, and elegant roundness.
Ideal with creamy dishes, roasted chicken, pork, pasta with cream sauce, or more mature cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 11,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 19,7 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 09/22RR |
| Ev. č. jakosti | 42G1-25/30 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 5,3 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2022 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 4,8 g/l |










