Organic Cuvée Kácary 2019
A carefully crafted cuvée of Pinot Noir, Saint Laurent, and André. A dark ruby-coloured wine with an expressive aroma of cherries, sour cherries, and plum jam, complemented by subtle hints of dark chocolate and oak.
The palate is full, balanced, and harmonious, with fine tannins and a long, elegant finish. Oak ageing gives the wine depth, structure, and a refined character.
Food pairing:
Ideal with steaks, game, and bold grilled meats.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 27,9 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 20/19 |
| Ev. č. jakosti | 21EI-23/57 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 5,9 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2019 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,9 g/l |










