Organic Cuvée Túfary 2020
A ruby-coloured wine made from Cabernet Sauvignon, Merlot, and Saint Laurent. The aroma reveals notes of plum, cherry, and small dark berries, complemented by subtle oak tones.
The palate is expressive, full, and spicy, with a firm structure and a long finish that highlights its strength and depth.
Food pairing:
Perfect with steaks, game, and bold grilled meats.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 28,9 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 23/20 |
| Ev. č. jakosti | 42G1-23/55 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 5,5 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2020 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,3 g/l |










