Organic Dornfelder 2024
Organic Dornfelder 2024
A full-bodied, fruity wine with a gentle hint of sweetness and pleasant freshness. Ideal for those who enjoy red wine without excessive tannins or harshness. More
250 Kč
A full-bodied, fruity wine with a gentle hint of sweetness and pleasant freshness. Ideal for those who enjoy red wine without excessive tannins or harshness. More
A dark garnet-coloured wine with an expressive yet delicate fruity aroma, where notes of forest berries, cranberries, and a subtle hint of walnut intertwine.
The palate is rich, full, and harmonious, with a pleasant touch of sweetness and fresh acidity that brings juiciness and easy drinkability. The wine feels smooth and approachable.
Ideal with roasted meats, grilled dishes, duck, or semi-hard cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 32,3 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 54/24-1 |
| Ev. č. jakosti | 2B1-25/46 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 5,7 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2024 |
| Trať | Terasy |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,3 g/l |










