Organic Merlot 2023
Organic Merlot 2023
A full-bodied, smooth red wine with pronounced fruitiness and a long finish. Ideal for moments when you want to enjoy a rich and warming red wine. More
320 Kč
A full-bodied, smooth red wine with pronounced fruitiness and a long finish. Ideal for moments when you want to enjoy a rich and warming red wine. More
A garnet-coloured wine with a delicate aroma of overripe blackcurrant, complemented by notes of black cherry, plum, and blackberry. Subtle hints of tobacco leaf, coffee, and chocolate appear in the background.
The palate is full, smooth, and velvety, with a long finish. Thanks to extended maceration, the wine gains depth, structure, and a rich character.
Perfect with red meats, steaks, grilled dishes, game, or aged cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 13,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 29,8 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 51/23 |
| Ev. č. jakosti | 83J1-25/58 |
| Kategorie vín | výběr z hroznů |
| Kyseliny | 5,1 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2023 |
| Trať | Čtvrtě |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 0,4 g/l |










