Organic Muscat Ottonel 2025
A fresh and delicate wine with a yellow-green colour, notable for its lower alcohol content and beautiful muscat aroma with hints of white peach and subtle rose blossom notes.
The palate is pleasantly light and fresh, with rounded acidity and a grapefruit-honey finish. The wine is clean, harmonious, and slightly off-dry.
Ideal with chicken dishes or fruit desserts.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 8,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 27,2 g/l |
| Cukernatost | polosuché |
| Číslo šarže | 07/25 |
| Ev. č. jakosti | 89N1-25/36 |
| Kategorie vín | kabinetní víno |
| Kyseliny | 6,2 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2025 |
| Trať | Čtvrtě |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 13,4 g/l |










