Organic Pálava
A wine with a golden-yellow colour and a full, spicy aroma featuring notes of rose petals and candied fruit.
The palate is expressive and spicy, with hints of muscat and vanilla, complemented by gentle acidity that brings freshness and maintains balance even in a dry style.
Ideal with lightly prepared poultry, fish, mildly spiced dishes, or semi-hard cheeses.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 13,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 23,8 g/l |
| Cukernatost | suché |
| Číslo šarže | 02/21S |
| Ev. č. jakosti | 55F1-22/48 |
| Kategorie vín | výběr z hroznů |
| Kyseliny | 6,2 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2021 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 2,0 g/l |










