Organic Pálava 2022
A wine with a golden-yellow colour and an intense, spicy aroma, where notes of rose petals and candied fruit intertwine.
The palate is full and expressive, with characteristic hints of muscat and vanilla, complemented by residual sugar and gentle acidity that bring balance and easy drinkability.
Ideal with delicate cheeses, pâtés, or lightly prepared poultry.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 13,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 22,6 g/l |
| Cukernatost | polosuché |
| Číslo šarže | 02/22 |
| Ev. č. jakosti | 87D1-23/47 |
| Kategorie vín | výběr z hroznů |
| Kyseliny | 6,0 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2022 |
| Trať | Čtvrtě |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 15,3 g/l |










