Organic Pálava 2024
A wine with a golden-yellow colour and an expressive, spicy and full aroma reminiscent of rose petals and candied fruit. The palate is spicy, with hints of muscat and vanilla, complemented by residual sugar and delicate acidity.
Ideal with mildly spiced dishes, lightly prepared poultry, pâtés, slightly sweet dishes, Asian cuisine, delicate cheeses, or fruit desserts.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 23,8 g/l |
| Cukernatost | polosladké |
| Číslo šarže | 02/24 |
| Ev. č. jakosti | 65L1-25/43 |
| Kategorie vín | výběr z hroznů |
| Kyseliny | 6,0 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2024 |
| Trať | Čtvrtě |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 31,3 g/l |










