Organic Pinot Gris 2024
A wine with a golden-yellow hue and an intoxicating aroma of blooming rye, wax, and honeycomb.
The palate is full, smooth, and extractive, with a gentle residual sweetness that adds roundness and softness. The finish reveals spicy notes of orange peel, grapefruit, apricot, honey, and a subtle hint of rye bread. The overall impression is harmonious, with a long and pleasant finish.
Ideal with mildly spiced dishes, more expressive cheeses, pâtés, or light fruit desserts.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 12,0 % |
| Bezcukerný extrakt | 26,7 g/l |
| Cukernatost | polosladké |
| Číslo šarže | 03/24-1 |
| Ev. č. jakosti | 42G1-25/27 |
| Kategorie vín | výběr z hroznů |
| Kyseliny | 6,3 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2021 |
| Trať | Terasy |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 38,3 g/l |










