Organic Riesling 2024
An expressive, full-bodied and well-balanced wine with a golden colour. A delicate yet rich aroma with hints of dried apricots, candied fruit, and honey. The palate is full, with notes of apricot and stewed pear, complemented by a gentle touch of residual sugar.
Ideal with poultry, pork, mildly spiced dishes, and fruit desserts.
| Alergeny | oxid siřičitý |
|---|---|
| Alkohol | 11,5 % |
| Bezcukerný extrakt | 19,8 g/l |
| Cukernatost | polosuché |
| Číslo šarže | 01/24 |
| Ev. č. jakosti | 42G1-25/19 |
| Kategorie vín | pozdní sběr |
| Kyseliny | 6,2 g/l |
| Obec | Bořetice |
| Obsah lahve | 0,75 l |
| Ročník | 2024 |
| Vinařská oblast | Morava |
| Vinařská podoblast | Velkopavlovická |
| Zbytkový cukr | 11,7 g/l |










